دسته‌بندی نشده

لوله درز دار

لوله درزدار چیست؟
لوله سیاه نوعی لوله فولادی است که گالوانیزه نشده اما استحکام بالایی دارد. لوله درزدار سیاه، از خم کردن و اتصال ورق‌های فولادی و با روش‌های گوناگون تولید می‌شود. تفاوت این لوله با لوله مانیسمان، در وجود درز جوش و اتصال دو لبه ورق فولادی است. این لوله‌ها در دو نوع لوله سیاه درزدار سبک و سنگین عرضه می‌شود.

مشخصات فنی لوله سیاه درزدار
لوله درزدار، در ابعاد و اندازه‌های مختلف و برای کاربردهای گوناگون ساخته می‌شود. به طور کلی این لوله‌ها از سایز 3.8 اینچ تا 20 اینچ با وزن‌های مختلف در بازار وجود دارند. ضخامت این لوله‌ها نیز از 1 تا 6 میلی متر متغیر است.

ویژگی‌های لوله سیاه درزدار
لوله سیاه درزدار، از چندین لایه لایه فلز با ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شود که انعطاف پذیری مناسبی برای آن ایجاد می‌کند. این لوله‌ها معمولا در دمای بالا نیز قابل استفاده هستند. بر روی این لوله‌ها، فرآیند گالوانیزاسیون انجام نمی‌شود بنابراین قیمت پایین‌تری نسبت به لوله‌های درزدار گالوانیزه دارند. عمر این لوله‌ها، در صورت رعایت کلیه استانداردها، بین 50 تا 100 سال برآورد می‌شود. در ادامه لیستی از مزایا و معایب این نوع لوله‌ها آورده شده است:

مزایای لوله سیاه درزدار

مزایای لوله‌های درزدار سیاه، شامل موارد زیر است:

استحکام بالای دارند.
در برابر اسید و نمک مقاوم هستند.
در برابر خوردگی جوی مقاومت دارند.
درجه حرارت بالا را تحمل می‌کنند.
در برابر ضربه مقاوم هستند.
قیمت کمتری دارند.
خواص مکانیکی بسیاری دارند.
امکان تولید در قطر و ضخامت‌های مختلف دارند.
در برابر نفوذ اشعه خورشید مقاوم هستند.
تولید آن‌ها در زمان کوتاهی انجام می‌شود.
قابلیت تعمیر دارند.

معایب لوله سیاه درزدار
به دلیل نداشتن لایه گالوانیزه، لوله سیاه درزدار نمی‌تواند برای انتقال موادی همچون آب آشامیدنی مورد استفاده قرار بگیرد. برخی مواد معدنی موجود در این سیالات، سبب خوردگی لوله و فرو ریختن و انسداد مسیر لوله خواهند شد.

استانداردهای لوله سیاه درزدار
لوله‌های سیاه درزداری که در بازار وجود دارند، با استفاده از آخرین استانداردهای ملی و بین المللی تولید شده‌اند. این محصولات، تست‌های مختلفی را می‌گذرانند تا مورد تایید قرار بگیرند. بنابراین کاملا استاندارد و بدون نشتی هستند. استاندارد لوله‌های سیاه درزداری که در آبرسانی و گازرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند بر اساس DIN 2441 , DIN 2440 تعیین می‌شود. بر اساس این استانداردها، قطر نامی، قطر خارجی، ضخامت دیواره و وزن طول واحد این لوله‌ها تعیین می‌شود.

روش‌های تولید لوله درزدار سیاه
برای تولید لوله‌های فولادی سیاه درزدار، ابتدا ورق فولادی را با نورد گرم خم می‌کند، سپس دو لبه آن را جوش می‌دهند. مراحل تولید این نوع لوله‌ها به ترتیب زیر انجام می‌شود:

ورق فولادی به اندازه مورد نظر برش داده می‌شود.
ورق به شیوه نورد گرم به لوله تبدیل می‌شود.
لبه‌های ورق به هم جوش داده می‌شود.
سطح جوش صاف و صیقلی می‌شود.
لوله به ابعاد مورد نظر برش داده می‌شود.
قاب گیری و صاف کاری لوله‌ها انجام می‌شود.
در مرحله آخر بازرسی و کنترل کیفی لوله‌ها انجام می‌شود.

برای تولید و جوش لوله درزدار سیاه، دو روش وجود دارد:

روش اسپیرال: در روش مارپیچ یا اسپیرال، لوله با گذشتن از چندین غلتک با درزی حلزونی یا اسپیرال، به شکل لوله در می‌آید. به این نوع لوله، لوله درز مارپیچ گفته می‌شود.
روش درز مستقیم: در این روش، ورق فولادی از غلتک نورد عبور می‌کند و به شکل گرد در می‌آید. پس از آن با روش جوشکاری ذوب الکتریکی و یا جوشکاری با فرکانس بالا، لبه‌های آن به هم متصل می‌شود. به این نوع لوله، لوله درز مستقیم گفته می‌شود.

موارد مصرف و کاربردهای لوله فولادی درزدار سیاه
کاربرد این نوع لوله بسیار وسیع است. از لوله سیاه درزدار، برای انتقال سیالات به خصوص گاز به صورت گسترده استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نوع لوله فولادی، سیستم شوفاژکشی، موتورخانه‌ها و کاربردهای ساختمانی است. نیروگاه‌ها، سوله‌های صنعتی و سیستم‌های فاضلاب نیز از این لوله‌ها استفاده می‌کنند.انتقال نفت و استفاده در صنایع پتروشیمی، ساخت سازه‌های فلزی، ساخت پروفیل، کشتی‌سازی و معدن، دیگر کاربردهای این لوله‌های جوشی درزدار هستند.

محصولات مکمل لوله فولادی درزدار سیاه
انواع لوله و اتصالات در پروژه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از محصولات مکمل لوله جوشی درزدار، می‌توان به انواع اتصالات سیاه درزدار و اتصالات سیاه دنده‌ای اشاره کرد. از دیگر محصولات مکمل می‌توان به فلنج، بست، شیرآلات صنعتی و عایق لوله نیز اشاره کرد.

خرید لوله سیاه درزدار
برای خرید انواع لوله سیاه درزدار سنگین و سبک، ابتدا مشخصات دقیق قطعات مورد نیاز خود را محاسبه کنید. پس از آن اقدام به تهیه لیست خرید خود کنید. سپس آن را بر روی سایت پایپ کالا بارگزاری کنید تا کارشناسان فروش ما، در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

لیست قیمت لوله فولادی درزدار سیاه
قیمت انواع لوله و اتصالات، به نوع، اندازه، مشخصات، قیمت مواد اولیه، هزینه تولید و نوسانات قیمت در بازار وابسته است. پس از آن که فهرست خرید خود را در سایت پایپ کالا بارگزاری کردید، لیست قیمت لوله فولادی درزدار سیاه مورد نیاز، برای شما ارسال خواهد شد. پس از آن می‌توانید با کمک کارشناسان این مجموعه، خرید خود را نهایی کنید.

برندهای سازنده لوله سیاه درزدار
تولیدکنندگان ایرانی، بخش عمده از بازار لوله سیاه فولادی درزدار در ایران را تشکیل می‌دهند. از معتبرترین تولیدکنندگان این محصولات می‌توان به گروه صنعتی سپاهان و شرکت لوله و پروفیل سپنتا اشاره کرد.